מר שיבולת - שי בן בסט

שי בן בסט - מר שיבולת

שי בן בסט - מר שיבולת

יזם | יוצר | יועץ שיווקי

למה חשוב להבין AI!

"חברת כנסת ישראלית הקריאה נאום שנכתב על ידי chatGPT והוא מתנגד למהפכה המשפטית"!

קודם כל, אני לא מתכוון להביע שום צד פוליטי בפוסט הזה, לא לשם כך אני פה, אני מתעניין פה נטו מבחינה טכנולוגית, ואני רוצה לדבר על ההשלכות של הנאום הזה, וקצת לעשות "דימיסטיפיקציה" לקונספט של צ'אטבוטים.

היום כשאנשים רואים את CHAT-GPT הם מסתכלים על זה בתור איזה "גורו כל יכול", כי באמת ככה זה נראה מהצד, אתם כותבים קלט וגמדוני קסמים מוציאים לכם פלט מהצד השני שנראה כאילו הוא נכתב על ידי כוח עליון כל יכול, והוא מאה אחוז נכון.

אבל תנו לי לתת לכם אתגר קטן, תנסו לתת לצ'אט GPT תרגילי חשבון פשוטים כמו 7+7, הוא יתחיל להתבלבל, תנסו לגרום לו להביא לכם ציטוט ספרותי למחקר, הוא יביא לכם ציטוט שנראה 100% אמיתי, אבל הוא לא קיים!

אז לפני שאנחנו מדברים על זה שצ'אט GPT מתנגד להחלטות בפוליטיקה בישראל בואו נדבר על מה זה בכלל GPT.

GPT זה כמו כל שאר הדברים שהבאנו מחול, ראשי תיבות, למילים Generative pre-trained transformer, למרות שהרבה קוראים לזה בשביל הפשטה Generative predictive text כשמדובר על מודלים רק של טקסט.

ההגדרה של ראשי התיבות האלה היא מסובכת ברמות אבל בואו נפשט אותה, GPT הוא באז וורד אחר שכולם משתמשים בו בשם "מודל שפה".

מודל שפה הוא בעצם קופסה שחורה, שבגדול לומדת על מאות מיליוני קטעי טקסט, ואחרי הלימוד היא יודעת איך לדבר כמו בן אדם.

זה עובד על ידי חישוב הסתברות של מה הסטטיסטיקה שהמילה הבאה תופיע, וזה למה הוא לא טוב בלוגיקה או הבנה, הוא מצוין במטלות מסוימות כמו מכתבים יומיומיים או קטעי קוד, שהם כמובן דבר שעובד מול תבנית שפה, אבל הוא מזעזע בהבנה של מערכות מורכבות או תרגילי לוגיקה,

כי. הוא. לא. בנוי. לזה.

מה שכן, המודל של GPT-3 של OPENAI שזה המודל מאחורי Chat-GPT הוא מודל שעבר על מאות אלפי מאמרים, ולכן בגלל תורת המספרים הגדולים הוא מאומן לכתוב טקסט בהגדרה כמו ליטרלי "האדם הממוצע"!

כמובן שניתן מאוד בקלות על ידי Promptים לסנן את התוצאות האלה ולדייק אותו לדבר כמו מומחה תוכנה או מישהו עם 140 IQ לדוגמה, שזה כבר משהו שאני מדבר עליו לעומק בהרצאות שלי.

אבל בבסיס הוא מדבר כמו האדם הכי ממוצע שיש, כי הוא אומן על כמות טקסט שלא מאפשרת משהו אחר, או במילים אחרות הוא בנאדם הכי ממוצע שיש, בערך בגיל 30, מצב סוציו אקונומי ממוצע, בעל 100 IQ, כי הוא עבר על כל כך הרבה טקסט שיהיה קשה להשפיע לפה או לפה.

ולכן, הAI של Chat-GPT הוא לא אליל כל יכול, לא ניתן להסיק שהוא יודע יותר טוב מאיתנו, ולא צריך ישר לרוץ ולהגיד שהתוכנה יודעת הכל.

מה שכן מאוד מאוד הפחיד אותי, זה שאם היא שאלה את CHAT-GPT לגבי המהפכה המשפטית בלי לכוון אותו, וזאת התשובה שלו, כנראה שזאת התשובה הממוצעת שכל אדם סביר בלי השקפת עולם ימנית או שמאלית, היה עונה לכם ב 2020 (השנה שבה אימנו את המודל),

וזה מפחיד מאוד, כי המודל הזה באופן דיפולטי לא מייצג ידע מיוחד בפוליטיקה, או הבנה של מערכת המשפט הישראלית או הכנסת.

המודל הזה אומן על הידע שיש ברשת, הוא בהגדרה האדם הממוצע, שכתב דברים בעברית באינטרנט, הוא בהגדרה אומן על דאטה גם של ימין קיצון, גם של שמאל קיצון, וגם של מרכז, בלי יותר מדי הפרדה, כי אף אחד לא קיטלג את המידע ככה, ולכן זה מפחיד שזו הדעה של האדם הממוצע, לא בגלל שבינה מלאכותית יודעת הכל, אלא בגלל סיבה אחרת לגמרי.

אם אתם רוצים לשמוע עוד על בינה מלאכותית, בין אם זה שימוש בה, איך לייעל איתה את חיי היומיום ועוד… אני מעביר הרצאות על הנושא.

 

שתפו:

נוספות

Ai wont replace you.

I have an unpopular opinion: You won't be replaced by AI in the next few years! In the past decades we've had several technological revolutions,

מלחמת הטיטאנים, יוטיוב מול טיקטוק!

מלחמת הטיטאנים, מה קורה כרגע בין טיקטוק ליוטיוב? (ממליץ להישאר עד הסוף יש לי כמה טיפים חשובים לשים אליהם לב) למי שלא יודע YouTube התחילו קמפיין סופר

Facebook
Twitter
LinkedIn
Reddit
WhatsApp
Telegram
Email
Pinterest